Semifinaalit

Taitaja2019 semifinaalien ilmoittautuminen on käynnissä! Semifinaalien ilmoittautumisaika on 1.10. – 2.11.2018. Taitaja2019-kilpailun semifinaalit järjestetään viikolla 5/2019 (28.1.-1.2.2019).

Taitaja2019-kilpailu on kaikille ammatillisessa koulutuksessa oleville, kilpailuvuonna 21 vuotta täyttäville tai sitä nuoremmille, tarkoitettu nuorten ammattitaitokilpailu. Huomaa, että tänä vuonna lajissa 306 Puhdistuspalvelu ei ole 21 vuoden ikärajaa.

Semifinaali-ilmoittautumisen voi tehdä koulutuksen järjestäjän joukkueenjohtaja, joka toimittaa kootusti oman taustayhteisönsä kilpailijoiden tiedot Skills Finland ry:n johdon assistentti Emmi-Maria Husulle.

Lajiohjausryhmät ovat määritelleet semifinaaleja järjestävien oppilaitosten lukumäärän viime vuoden lajikohtaisen hakijatilaston perusteella. Kasvavaan semifinalistien hakijamäärään on varauduttu ja optiona merkatut oppilaitokset ovat valmiina järjestämään semifinaaleja tilanteen niin vaatiessa.

>> Taitaja2019 semifinaalien markkinointivideo

Kilpailijoiden ilmoittaminen Taitaja2019 semifinaaleihin, kirje ja ohjeet (.pdf)
Taitaja2019 semifinaaleiden ilmoittautumislomake (.xls)

Taitaja-kilpailun säännöt
TaitajaPLUS-kilpailun säännöt

LAJI

SEMIFINAALI-
KOORDINAATTORI

LAJIKOHTAINEN KILPAILIJARAJOITUS

AJANKOHTA

KILPAILUPAIKKA

TULOKSET

101
AUTONASENNUS
Erkki Pekkanen, Gradia
erkki.pekkanen@gradia.fi
040 341 4323
 ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jämsä (Gradia), Savonlinna (Samiedu), Perttula (Keuda), Kemi (Lappia)  
102
AUTOKORINKORJAUS
Matti Rämö
matti.ramo@omnia.fi
050 389 4108
ei rajoitusta    Espoo (Omnia)  
103
AUTOMAALAUS
  ei rajoitusta  vko 6/2019 Haukipudas (OSAO)  
104
KULJETUSLOGISTIIKKA
Tuomas Syvänen, Gradia
tuomas.syvanen@gradia.fi
040 341 5719
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste  ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Turku (TAI), Kuopio (Sakky)  
105
METSÄKONEEN KÄYTTÖ
Timo Punttila, Gradia
timo.punttila@gradia.fi
040 341 4435
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jämsä (Gradia), Mikkeli (Esedu), Ähtäri (Sedu), optio Taivalkoski (OSAO)  
201
CAD-SUUNNITTELU
Timo Heikkilä, Tredu
timo.heikkila@tampere.fi
040 801 2640
ei rajoitusta Tampere (Tredu)
202
PAINOTEKNIIKKA
Jukka Tuokko, Turun ammatti-instituutti
jukka.tuokko@turku.fi
044 907 3983
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Turku (Turun ammatti-instituutti)
203
PAINOTUOTTEEN SUUNNITTELU

Vesa Iltola, Gradia
vesa.iltola@gradia.fi
040 341 5671
ei rajoitusta ke
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia)  
204
TIETOJENKÄSITTELY
Ari Lähetkangas,
Keski-Pohjanmaan ammattiopisto
ari.lahetkangas@kpedu.fi
050 353 1319
ei rajoitusta   Kokkola (Kpedu), optio Tampere (Tredu)  
205
TIETOKONEET
JA VERKOT
Marianna Virtanen, Turun ammatti-instituutti
marianna.virtanen@turku.fi
044 907 3141
ei rajoitusta    Turku (TAI)  
206
VERKKOSIVUJEN TUOTTAMINEN
Tapio Kattainen,
Business College Helsinki Oy
tapio.kattainen@bc.fi
050 355 1706
 ei rajoitusta   Helsinki (Business College), optio Oulainen (JEDU)  
208
PELITUOTANTO

Olli-Matti Rautiainen, Riveria
olli.rautiainen@riveria.fi
050 438 0662
20 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019 
Helsinki (Stadin ammattiopisto), optiot Oulu (OSAO), Outokumpu (Riveria)  
301
ASIAKASPALVELU
JA MYYNTI

Jaana Eirtovaara, Gradia
jaana.eirtovaara@gradia.fi
040 341 5812
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia), Helsinki (Business College), Espoo (Omnia), Oulu (OSAO), optio Oulainen (JEDU)  
302
HIUSMUOTOILU

Kirsi Jämsä, Koulutuskeskus JEDU
kirsi.jamsa@jedu.fi
040 142 8691 
 ei rajoitusta Nivala (JEDU), optiot Helsinki (Stadin ammattiopisto), Kemi (Lappia)  
303
KAUNEUDENHOITO

Kirsi Lahti, Gradia
kirsi.lahti@gradia.fi
040 341 5215
 ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Kemi (Lappia)  
304
FLORISTIIKKA

Outi Honkanen, Gradia
outi.honkanen@gradia.fi
040 341 4333
 ei rajoitusta ke
30.1.2019 
Jämsä (Gradia)  
305
LÄHIHOITAJA

Kari Nieminen
kari.nieminen@gradia.fi
040 341 5337
 ei rajoitusta   Ylivieska (JEDU), Helsinki (Prakticum), Savonlinna (Samiedu), Turku (TAI) 
306
PUHDISTUSPALVELU

Kirsi Rutajärvi, Gradia
kirsi.rutajarvi@gradia.fi
040 341 5040 
 ei rajoitusta ke
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia), Oulu (OPAO), optio Espoo (Omnia)  
307
VAATTEENVALMISTUS
Heli Mäkinen, Gradia
heli.makinen@gradia.fi
040 341 5566
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Helsinki (Stadin ammattiopisto)
308
VISUAALINEN MYYNTITYÖ

Satu Uronen, Mercuria
satu.uronen@mercuria.fi
040 120 7107

Tarja Vainionpää, Sakky
tarja.vainionpaa@sakky.fi
044 785 8047
 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste   Vantaa (Mercuria), Kuopio (Sakky)  
309
HEVOSTENHOITO

Meija Lahtinen , Koulutuskeskus Salpaus
meija.lahtinen@salpaus.fi
040 775 4842
4 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Lahti (Salpaus)
310
YRITTÄJYYS

Pia Kotro, Gradia
pia.kotro@gradia.fi
040 341 5807
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Vantaa (Mercuria), Helsinki (Perho), Helsinki (Prakticum), optiot Tampere (Tredu), Iisalmi (Ysao), Rovaniemi (Redu), Helsinki (Business College)
311
ELÄINTENHOITO

Sari Turvanen, POKE
sari.turvanen@poke.fi
040 160 1477
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Kajaani (KAO), Saarentaus (Keuda), optio Poke
312
MATKAILU

Leena Korpi, Koulutuskeskus Sedu
leena.korpi@sedu.fi
040 868 2054
ei rajoitusta Helsinki (Stadin ammattiopisto), Rovaniemi (Lapin ammattiopisto), optio Lapua (Sedu)
313
TALOUSHALLINTO

Timo Virenius, Gradia
timo.virenius@gradia.fi
040 341 5822
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Turku (TAI), Oulu (OSAO), Helsinki (Business College)
314
TURVALLISUUSALA

Markus Jussila, Riveria
markus.jussila@riveria.fi
050 577 7816
ei rajoitusta Heinola (Salpaus), optio Joensuu (Riveria)
401 HUONEKALUPUUSEPPÄ
Jouni Aho, Gradia
jouni.mikael.aho@gradia.fi
040 341 5553
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Tampere (Tredu), Toivala (Ingman), Espoo (Omnia), Kalajoki (JEDU), optio Jyväskylä (Gradia)
402 ILMASTOINTIASENNUS
Jarmo Lieto, Gradia
jarmo.lieto@gradia.fi
040 341 5549
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Lahti (Salpaus)
404
MAALAUS JA TAPETOINTI

Jyrki Maunonen, Gradia
jyrki.maunonen@gradia.fi
040 341 5517
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Turku (TAI)
405
PUTKIASENNUS

Tapio Montonen, Gradia
tapio.montonen@gradia.fi
040 341 5557
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Kerava (Keuda)
406
SÄHKÖASENNUS

Vesa Hirvenlahti, Gradia
vesa.hirvenlahti@gradia.fi
040 341 4472
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Järvenpää (Keuda), Iisalmi (Ysao), Tornio (Lappia)
407
TALONRAKENNUS, KIRVESTYÖT

Ismo Postareff, Gradia
ismo.postareff@gradia.fi
040 341 5577
1 kilpailija / aloittava ryhmä / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Hyvinkää (Hyria Koulutus Oy),
Kalajoki (JEDU), optio Savonlinna (Samiedu)
408
TALONRAKENNUS,
MUURAUS JA LAATOITUS

Pertti Kämäräinen, Gradia
pertti.kamarainen@gradia.fi
040 341 5581
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Espoo (Omnia), Tornio (Lappia), optio Pieksämäki (Esedu)
410
VIHERRAKENTAMINEN

Renne Sänisalmi, Maavihreä
renne@maavihrea.fi
040 509 7386
ei rajoitusta Espoo (Omnia)
501
KONDIITTORI

Marjo Huuskonen, Gradia
marjo.huuskonen@gradia.fi
040 341 5027
ei rajoitusta to
31.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Kuopio (Sakky), Tornio (Lappia)
502
RAVINTOLAKOKKI

Riitta Palho, Gradia
riitta.palho@gradia.fi
040 341 6006
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste to
31.1.2019
Vantaa (Varia), Savonlinna (Samiedu), Jyväskylä (Gradia), Oulainen (JEDU)
503
CATERINGKOKKI

Vesa Työppönen, Riveria
vesa.tyopponen@riveria.fi
050 551 3958
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Helsinki (Stadin ammattiopisto), Seinäjoki (Sedu)
504
TARJOILIJA

Riitta Tiainen, Gradia
riitta.tiainen@gradia.fi
040 341 5924
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Kuopio (Sakky), Helsinki (Stadin ammattiopisto)
601
AUTOMAATIOASENNUS

Markku Lasarov, Gradia
markku.lasarov@gradia.fi
040 341 5712
5 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Kajaani (KAO), Lohja (Luksia)
602
ELEKTRONIIKKA

Tommi Siren, Tredu
tommi.siren@tampere.fi
050 343 6744
ei rajoitusta Tampere (Tredu)
603
CNC-KONEISTUS

Pekka Suominen, Turun ammatti-instituutti
pekka.suominen@turku.fi
040 181 2704
ei rajoitusta ti
29.1.2019
Semifinaalit järjestetään semifinalistien omissa oppilaitoksessa.
605
LEVY JA HITSAUS

Sami Hietala, Gradia
sami.hietala@gradia.fi
040 341 5610
4 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Vaasa (Varia), Oulu (OSAO), Jyväskylä (Gradia), Kuopio (Sakky), Lahti (Salpaus)
606
MEKATRONIIKKA

Jussi Ahonen, Gradia
jussi.ahonen@gradia.fi
040 341 4502
2 paria / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia)
607
KONEENASENNUS
JA KUNNOSSAPITO

Tommi Backman, Salpaus
tommi.backman@salpaus.fi
044 708 1338
ei rajoitusta Lahti (Salpaus), Kuopio (Sakky)
TAITAJAPLUS
P1 PUHTAUS- JA KIINTEISTÖPALVELUALA Hannu Pahajoki, Ammattiopisto Spesia
hannu.pahajoki@spesia.fi
040 486 4136

Pia Lehtinen, Ammattiopisto Spesia
pia.lehtinen@spesia.fi
040 713 3949
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste, toimipiste yksilöitävä hakuvaiheessa Jyväskylä (Spesia), optio Oulainen (JEDU)
P2
LOGISTIIKKA
Nina Lindroos, Ammattiopisto Spesia
nina.lindroos@spesia.fi
044 765 1392
3 kilpailijaa / koulutuksen järjestäjä Järvenpää (Spesia), optio Helsinki (Live)
P3
ASIAKASPALVELU
JA MYYNTI
Matti Karko, Ammattiopisto Spesia
matti.karko@spesia.fi
044 765 1526
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Järvenpää (Spesia), optio Helsinki (Live)