Taitaja9 loppukilpailu

Kilpailijat

Häme
  • Lopen yläkoulu: Tuomas Riento, Olivia Teinilä, Olli Tervo
  • Nummen yhtenäiskoulu: Ninja Hellman, Ella Kainulainen, Milla Salminen
  • Turengin yhteiskoulu: Niklas Haataja, Osmo Reima, Vilma Korpela
Kaakkois-Suomi
  • Joutsenon koulu: Maija Laitimo, Laura Huolman, Annika Piiroinen
  • Pappilansalmen koulu: Sade Mäkelä, Henna Rautamaa, Elmeri Sillanpää
Keski-Suomi
  • Joutsan yhtenäiskoulu: Konsta Flink, Matti Nieminen, Aleksi Reponen
  • Jyväskylän normaalikoulu: Elisa Heikkilä, Konsta Karvo, Valtteri Salmijärvi
  • Petäjäveden yläaste: Anna Kämäräinen, Janika Kyllönen, Tuulia Tikkanen
Keski-Uusimaa
  • Jokelan koulukeskus: Hanna Asikainen, Matti Mäkelä, Kasperi Nuopponen
  • Keravanjoen koulu: Asla Havurinne, Julius Trast, Tomi Jernvall
Pirkanmaa
  • Tampereen yliopiston normaalikoulu: Ville Hyssy, Otto Aaltonen, Albert Leppänen
  • Vesilahden yhtenäiskoulu: Reko Vastamaa, Tuomas Nieminen, Anna-Emilia Sorvoja
Pohjanmaa
  • Isokyrön yläkoulu: Topi Perttu, Juho Vuorio, Eetu Aho
  • Toivolanrannan yhtenäiskoulu: Iiro Puska, Jarko Kangasniemi, Riikka Lepistö
Pohjois-Karjala
  • Keskuskoulun yläkoulu: Siiri Honkanen, Siiri Kiiskinen, Iida Päiväpuro
  • Pielisjoen koulu: Minja Huittinen, Eetu Juvonen, Joona Keronen
  • Tulliportin normaalikoulu: Saaga Kovapohja, Anni Moonen, Maria Pietarinen
Pohjois-Suomi
  • Hyrynsalmen yhtenäiskoulu: Aapo Rohner, Eeli Lahtinen, Juuli Kemppainen
  • Keminmaan keskuskoulu: Oili Holopainen, Wilma Tikkanen, Eemil Juntikka
  • Lumijoen peruskoulu: Maija Eskola, Samu Hirvasniemi, Hanna Nikola
  • Ranuan yläaste: Eevi Kaikkonen, Iita Sarajärvi, Konsta Rautakoski
Satakunta
  • Ulvilan yhteiskoulu: Venla Junnikkala, Joonatan Stenfors, Vilho Haalisto
  • Ulvilan yhteiskoulu: Miska Halonen, Aaro Erkkilä, Hilma Tillqvist
Savo
  • Hiekanpään koulu: Venla Argillander, Tuomas Jäppinen, Aapo Karjalainen
  • Mäntyharjun yhtenäiskoulu: Iina Jaatinen, Pyry Männistö, Oskari Kokkonen
  • Puumalan yhtenäiskoulu: Aino Luikkonen, Veera Kiljunen, Nestori Tarhonen
Uusimaa
  • Källhagens skola: Matti Koikkalainen, Alexander Engberg, Joel Westerholm
  • Veikkolan yhtenäiskoulu: Kelly Ahtola, Rasmus Jokelainen, Aarne Vuolanto
Varsinais-Suomi
  • Armfeltin koulu: Laura Nummenpää, Ada Partala, Vilma Mäenpää
  • Armfeltin koulu: Milja Salin, Aino Rantanen, Viivi Tuominen
  • Kotimäen koulu: Roni Koskinen, Niko Viitala, Juuso Lenets
  • Liedon keskuskoulu: Ronja Liukas, Aatu Hakala, Roope Räty
  • Maskun Hemmingin koulu: Arttu Härmälä, Eero Hömppi, Tuomo Kulmala
  • Nummenpakan koulu: Olli Ranto, Vilho Ranto, Aapo Hakala
  • Syvälahden koulu: Sofia Laine, Kerttu Tuomisto, Iida Liimula
  • Vaisaaren koulu: Pauliina Laine, Niilo Laine, Onni Rumpunen

Taitaja9 loppukilpailun etenemiskaavio

  • kuusi alkuerää = 36 joukkuetta, joista voittajat ja 6 parasta ajan perusteella välieriin
  • neljä keräilyerää = 24 joukkuetta, joista jatkoon voittajat ja 2 parasta ajan perusteella
  • kolme välierää = 18 joukkuetta, joista finaaliin voittajat ja 3 parasta ajan perusteella
  • finaalierä = 6 parasta joukkuetta
  • loppukilpailun periaatteena on, että kaikki joukkueet saavat kilpailla kahdesti

Alkuerät

ERÄ 1

  • Deerhunters, Lopen yläkoulu
  • Team parhaat amatöörit, Mäntyharjun yhtenäiskoulu
  • Suohullut, Petäjäveden yläkoulu
  • En Tiiä, Tampereen yliopiston yhtenäiskoulu
  • Hillomunkit, Ranuan yläaste
  • TEA, Maskun Hemmingin koulu

ERÄ 2

  • Huligaanit, Nummen yhtenäiskoulu
  • Nallekarhut, Puumalan yhtenäiskoulu
  • FIREFOX, Jyväskylän normaalikoulu
  • Team Hiihtosuunnistus, Vesilahden yhtenäiskoulu
  • Hyrynsalmen Tiimi, Hyrynsalmen yhtenäiskoulu
  • Natriumsulfaattipolyakryyliamidigeelielektroforeesit, Kotimäen koulu

ERÄ 3

  • AJOX, Källhagens skola
  • Mestarit, Turengin yhteiskoulu
  • YSITykkönen, Toivolanrannan yhtenäiskoulu
  • Team Talon, Keskuskoulun yläkoulu
  • Team Ahma, Ulvilan yhteiskoulu
  • Nassikat, Syvälahden koulu

ERÄ 4

  • Skootterit, Isokyrön yläkoulu
  • MC VEIKKOLA, Veikkolan yhtenäiskoulu
  • Kana-ateriat, Keravanjoen koulu
  • AnSaMa, Tulliportin normaalikoulu
  • 9koo, Vaisaaren koulu
  • Nasball, Nummenpakan koulu

ERÄ 5

  • Vaahtonallet, Pappilansalmen koulu
  • Voileivät, Jokelan koulukeskus
  • Perusjonnet, Lumijoen peruskoulu
  • ROAAR, Liedon keskuskoulu
  • Hippopotamukset, Armfeltin koulu
  • Onnenonkijat, Pielisjoen koulu

ERÄ 6

  • Pieksämäen Vatit, Hiekanpään koulu
  • Ex-taitajat, Joutsenon koulu
  • Team Owe, Keminmaan keskuskoulu
  • Yksisarviset, Ulvilan yhteiskoulu
  • EIMEKEKSITTY, Armfeltin koulu
  • Pojat, Joutsan yhtenäiskoulu

Aikataulu

Keskiviikko 22.5.2019 – Taitaja9 loppukilpailu

8.00 – 8.45 Ilmoittautuminen alkaa Joensuun jäähallin aulassa
8.45 Kilpailun avaus
Taitaja-päällikkö Jarmo Linkosaari, Skills Finland ry
8.50 Info, kilpailun kulku
lajivastaava Pekka Parviainen, Riveria
päätuomari Krista Virtanen, Koulutuskeskus Salpaus
9.00 Kaikki joukkueet siirtyvät odotustilaan, joukkueopas on läsnä
9.15 – 11.15 Alkuerät

  • klo 9.15 alkuerä 1
  • klo 9.35 alkuerä 2
  • klo 9.55 alkuerä 3
  • klo 10.15 alkuerä 4
  • klo 10.35 alkuerä 5
  • klo 10.55 alkuerä 6
11.15 – 12.00 Tauko, välierään edenneiden joukkueiden lounas
11.45 Keräilyerän joukkueet siirtyvät odotustilaan, joukkueopas on läsnä
12.00 – 13.20 Keräilyerät

  • klo 12.00 keräilyerä 1
  • klo 12.20 keräilyerä 2
  • klo 12.40 keräilyerä 3
  • klo 13.00 keräilyerä 4
13.20 – 13.45 Tauko, ennen taukoa keräilyerien suorittaneiden joukkueiden lounas
13.30 Välierän joukkueet siirtyvät odotustilaan, joukkueopas on läsnä
13.45 – 14.45 Välierät

  • klo 13.45 välierä 1
  • klo 14.05 välierä 2
  • klo 14.25 välierä 3
15.00 Taitaja9 finaali
15.20 Palkintojen jako, kaikki joukkueet saavat osallistumispalkinnot

 

Päätuomari

  • Krista Virtanen, Koulutuskeskus Salpaus