Semifinaalit

Kilpailijoiden ilmoittaminen Taitaja2019-semifinaaleihin on päättynyt. Ilmoittautuneita on yhteensä 1474. Taitaja2019-semifinaalit järjestetään viikolla 5/2019 (28.1.-1.2.2019).

Uusia semifinaali-ilmoittautumisia ei enää oteta vastaan. Jo ilmoittautuneiden semifinalistien tietoja on mahdollista muuttaa semifinaaleihin asti. Kilpailijan huoltaja ilmoittaa mahdolliset muutokset tiedoksi sähköpostitse Skills Finland ry:n johdon assistentti Emmi-Maria Husulle (emmi-maria.husu@skillsfinland.fi),
ko. lajin semifinaalikoordinaattorille ja järjestävän semifinaalipaikkakunnan vastuuhenkilölle.

 

LAJI

SEMIFINAALI-
KOORDINAATTORI

LAJIKOHTAINEN KILPAILIJARAJOITUS

AJANKOHTA

KILPAILUPAIKKA

101
AUTONASENNUS
Erkki Pekkanen, Gradia
erkki.pekkanen@gradia.fi
040 341 4323
 ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jämsä (Gradia), Savonlinna (Samiedu), Perttula (Keuda), Kemi (Lappia)
102
AUTOKORINKORJAUS
Matti Rämö
matti.ramo@omnia.fi
050 389 4108
ei rajoitusta   to
31.1.2019
Espoo (Omnia)
103
AUTOMAALAUS
Harri Käpylä
harri.kapyla@osao.fi
040 487 0784
ei rajoitusta ke 6.2. –
to 7.2.2019
Haukipudas (OSAO)
104
KULJETUSLOGISTIIKKA
Tuomas Syvänen, Gradia
tuomas.syvanen@gradia.fi
040 341 5719
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste  ma 28.1. –
ti 29.1.2019 ja
to 31.1. –
pe 1.2.2019
Jyväskylä (Gradia), Turku (TAI)
105
METSÄKONEEN KÄYTTÖ
Timo Punttila, Gradia
timo.punttila@gradia.fi
040 341 4435
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jämsä (Gradia), Mikkeli (Esedu), Ähtäri (Sedu), optio Taivalkoski (OSAO)
201
CAD-SUUNNITTELU
Timo Heikkilä, Tredu
timo.heikkila@tampere.fi
040 801 2640
ei rajoitusta ke
6.2.2019
Tampere (Tredu)
202
PAINOTEKNIIKKA
Jukka Tuokko, Turun ammatti-instituutti
jukka.tuokko@turku.fi
044 907 3983
ei rajoitusta ti 29.1. –
to 31.1.2019
Turku (Turun ammatti-instituutti)
203
PAINOTUOTTEEN SUUNNITTELU

Vesa Iltola, Gradia
vesa.iltola@gradia.fi
040 341 5671
ei rajoitusta ke
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia)
204
TIETOJENKÄSITTELY
Ari Lähetkangas,
Keski-Pohjanmaan ammattiopisto
ari.lahetkangas@kpedu.fi
050 353 1319
ei rajoitusta to
31.1.2019 
Kokkola (Kpedu), optio Tampere (Tredu)
205
TIETOKONEET
JA -VERKOT
Marianna Virtanen, Turun ammatti-instituutti
marianna.virtanen@turku.fi
044 907 3141
7 kilpailijaa / oppilaitos to
31.1.2019
 Turku (TAI)
206
VERKKOSIVUJEN TUOTTAMINEN
Tapio Kattainen,
Business College Helsinki Oy
tapio.kattainen@bc.fi
050 355 1706
 ei rajoitusta ti
29.1.2019
Helsinki (Business College), Oulainen (JEDU)
208
PELITUOTANTO

Olli-Matti Rautiainen, Riveria
olli.rautiainen@riveria.fi
050 438 0662
20 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019 
Helsinki (Stadin ammattiopisto), Oulu (OSAO)
301
ASIAKASPALVELU
JA MYYNTI

Jaana Eirtovaara, Gradia
jaana.eirtovaara@gradia.fi
040 341 5812
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia), Helsinki (Business College), Espoo (Omnia), Oulu (OSAO)
302
HIUSMUOTOILU

Kirsi Jämsä, Koulutuskeskus JEDU
kirsi.jamsa@jedu.fi
040 142 8691 
 ei rajoitusta ti
29.1.2019
Nivala (JEDU)
303
KAUNEUDENHOITO

Kirsi Lahti, Gradia
kirsi.lahti@gradia.fi
040 341 5215
 ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia)
304
FLORISTIIKKA

Outi Honkanen, Gradia
outi.honkanen@gradia.fi
040 341 4333
 ei rajoitusta ke
30.1.2019 
Jämsä (Gradia)
305
LÄHIHOITAJA

Kari Nieminen
kari.nieminen@gradia.fi
040 341 5337
 ei rajoitusta ke
30.1.2019 
Ylivieska (JEDU), Helsinki (Prakticum), Savonlinna (Samiedu), Turku (TAI) 
306
PUHDISTUSPALVELU

Kirsi Rutajärvi, Gradia
kirsi.rutajarvi@gradia.fi
040 341 5040 
 ei rajoitusta ke
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia)
307
VAATTEENVALMISTUS
Heli Mäkinen, Gradia
heli.makinen@gradia.fi
040 341 5566
ei rajoitusta ti
29.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Helsinki (Stadin ammattiopisto)
308
VISUAALINEN MYYNTITYÖ

Satu Uronen, Mercuria
satu.uronen@mercuria.fi
040 120 7107

Tarja Vainionpää, Sakky
tarja.vainionpaa@sakky.fi
044 785 8047
 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019,
ti 5.2.2019
Vantaa (Mercuria),
Varkaus (Sakky)
309
HEVOSTENHOITO

Meija Lahtinen , Koulutuskeskus Salpaus
meija.lahtinen@salpaus.fi
044 708 1743
4 kilpailijaa / oppilaitos ti
29.1.2019
Lahti (Salpaus)
310
YRITTÄJYYS

Pia Kotro, Gradia Jyväskylä
pia.kotro@gradia.fi
040 341 5807
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Vantaa (Mercuria), Helsinki (Perho), Helsinki (Prakticum), Vaao (Valkeakoski), Oulu (Osao), Iisalmi (Ysao), Helsinki (Business College)
311
ELÄINTENHOITO

Sari Turvanen, POKE
sari.turvanen@poke.fi
040 160 1477
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Kajaani (KAO), Saarentaus (Keuda), optio Poke
312
MATKAILU

Leena Korpi, Koulutuskeskus Sedu
leena.korpi@sedu.fi
040 868 2054
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Helsinki (Stadin ammattiopisto), Rovaniemi (Lapin ammattiopisto), optio Lapua (Sedu)
313
TALOUSHALLINTO

Timo Virenius, Gradia
timo.virenius@gradia.fi
040 341 5822
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Helsinki (Business College)
314
TURVALLISUUSALA

Markus Jussila, Riveria
markus.jussila@riveria.fi
050 577 7816
ei rajoitusta ti
29.1.2019
Heinola (Salpaus)
401 HUONEKALUPUUSEPPÄ
Jouni Aho, Gradia
jouni.mikael.aho@gradia.fi
040 341 5553
3 kilpailijaa / koulutuksen järjestäjä to
31.1.2019
Tampere (Tredu), Toivala (Ingman), Espoo (Omnia), Kalajoki (JEDU), optio Jyväskylä (Gradia)
402 ILMASTOINTIASENNUS
Jarmo Lieto, Gradia
jarmo.lieto@gradia.fi
040 341 5549
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ti 29.1. –
ke 30.1.2019
Jyväskylä (Gradia)
404
MAALAUS JA TAPETOINTI

Jyrki Maunonen, Gradia
jyrki.maunonen@gradia.fi
040 341 5517
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Turku (TAI)
405
PUTKIASENNUS

Tapio Montonen, Gradia
tapio.montonen@gradia.fi
040 341 5557
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ti 29.1.. –
to 31.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Kerava (Keuda)
406
SÄHKÖASENNUS

Vesa Hirvenlahti, Gradia
vesa.hirvenlahti@gradia.fi
040 341 4472
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke 30.1. –
to 31.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Järvenpää (Keuda), Iisalmi (Ysao), Tornio (Lappia)
407
TALONRAKENNUS, KIRVESTYÖT

Ismo Postareff, Gradia
ismo.postareff@gradia.fi
040 341 5577
1 kilpailija / aloittava ryhmä / oppilaitoksen toimipiste ti
29.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Riihimäki (Hyria Koulutus Oy)
408
TALONRAKENNUS,
MUURAUS JA LAATOITUS

Pertti Kämäräinen, Gradia
pertti.kamarainen@gradia.fi
040 341 5581
ei rajoitusta to
31.1.2019
Jyväskylä (Gradia)
410
VIHERRAKENTAMINEN

Renne Sänisalmi, Maavihreä
renne@maavihrea.fi
040 509 7386
ei rajoitusta to
31.1.2019
Espoo (Omnia)
501
KONDIITTORI

Marjo Huuskonen, Gradia
marjo.huuskonen@gradia.fi
040 341 5027
ei rajoitusta ke 30.1. –
to 31.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Tornio (Lappia)
502
RAVINTOLAKOKKI

Riitta Palho, Gradia
riitta.palho@gradia.fi
040 341 6006
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Vantaa (Varia), Savonlinna (Samiedu), Jyväskylä (Gradia), Oulainen (JEDU)
503
CATERINGKOKKI

Vesa Työppönen, Riveria
vesa.tyopponen@riveria.fi
050 551 3958
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ti 29.1. –
ke 30.1.2019
Helsinki (Stadin ammattiopisto), Seinäjoki (Sedu)
504
TARJOILIJA

Riitta Tiainen, Gradia
riitta.tiainen@gradia.fi
040 341 5924
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Kuopio (Sakky), Helsinki (Stadin ammattiopisto)
601
AUTOMAATIOASENNUS

Jarmo Kainumaa, Luksia
jarmo.kainumaa@luksia.fi
050 550 2211
5 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ke 9.1. –
to 10.1.2019
 Lohja (Luksia)
602
ELEKTRONIIKKA

Tommi Siren, Tredu
tommi.siren@tampere.fi
050 343 6744
ei rajoitusta ke
30.1.2019
Tampere (Tredu)
603
CNC-KONEISTUS

Pekka Suominen, Turun ammatti-instituutti
pekka.suominen@turku.fi
040 181 2704
ei rajoitusta ti
29.1.2019
Semifinaalit järjestetään semifinalistien omissa oppilaitoksessa.
605
LEVY JA HITSAUS

Sami Hietala, Gradia
sami.hietala@gradia.fi
040 341 5610
4 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ti
29.1.2019
Vaasa (Varia), Oulu (OSAO), Jyväskylä (Gradia), Kuopio (Sakky), Lahti (Salpaus)
607
KONEENASENNUS
JA KUNNOSSAPITO

Tommi Backman, Salpaus
tommi.backman@salpaus.fi
044 708 1338
ei rajoitusta ti 29.1. –
ke 30.1.2019
Lahti (Salpaus), Kuopio (Sakky)
TAITAJAPLUS
P1 PUHTAUS- JA KIINTEISTÖPALVELUALA Hannu Pahajoki, Ammattiopisto Spesia
hannu.pahajoki@spesia.fi
040 486 4136
3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste, toimipiste yksilöitävä hakuvaiheessa ke
30.1.2019
Jyväskylä (Spesia)
P2
LOGISTIIKKA
Nina Lindroos, Ammattiopisto Spesia
nina.lindroos@spesia.fi
044 765 1392
3 kilpailijaa / koulutuksen järjestäjä ma 28.1. –
ti 29.1.2019
Würth
Elektronik Oy
P3
ASIAKASPALVELU
JA MYYNTI
Matti Karko,
Ammattiopisto Spesia
matti.karko@spesia.fi
044 765 1526
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste ma
28.1.2019
Järvenpää (Spesia), optio Helsinki (Live)