305 Lähihoitaja, semifinaali

Semifinaalin aikataulu

Keskiviikko 30.1.2019

Ilmoittautuminen klo 7.45 – 8.00
Semifinaalin avaus klo 8.10 – 8.20

  1. Tehtävän toteutus   8.30 – 9.30
  2. Tehtävän toteutus 10.00 – 11.00
  3. Tehtävän toteutus 12.00 – 13.00
  4. Tehtävän toteutus 13.30 – 14.30

Tulokset ja palkintojenjako 16.00

Semifinaalipaikkakunnat ja yhteyshenkilöt

  • JEDU, Ylivieskan toimipiste
    Katja Koski, 040 312 0426, katja.koski@jedu.fi
    Annika Pisano, 040 312 0432, annika.pisano@jedu.fi
  • Yrkesinstitutet Prakticum (yhteistyössä Axxellin kanssa)
    Jenny Calenius, 0400 240 588, jenny.calenius@prakticum.fi
    Johanna Lind, 044 739 7441, johanna.lind@axxell.fi
  • Ammattiopisto SAMIedu/Humania
    Helena Savolainen, 044 550 6545, helena.savolainen@samiedu.fi
    Tiina Kapanen, tiina.kapanen@samiedu.fi
  • Turun ammatti-instituutti
    Kirsi Hellman-Suominen, 044 907 3977, kirsi.hellman-suominen@turku.fi

Semifinaalikirjeessä ilmoitetaan osallistujille heidän kilpailupaikkakuntansa marraskuun 2018 aikana.

Semifinaalikoordinaattori

Kari Nieminen
kari.nieminen@gradia.fi
040 341 5337

Kilpailijamäärä

Kilpailu on yksilölaji. Kilpailijamäärään ei ole rajoitusta.

 

Kilpailutehtävien rakenne ja tehtävämoduulien keskeiset sisällöt

Tehtävä 1.
Tehtävään käytettävä kilpailuaika 1 h, 25 p

Monipuolisia tehtäviä, joissa arvioidaan teoriatiedon hallintaa seuraavilla alueilla:

  • ammatillinen sanasto
  • lääkehoito
  • ensiapu
  • elimistön normaali rakenne ja toiminta
  • apuvälineiden tunnistaminen
  • ravitsemus, puhtaanapito ja/tai vaatehuolto
  • yrittäjyys
  • kestävä kehitys
  • työhyvinvointi ja -turvallisuus

Tehtävä 2.
Tehtävään käytettävä kilpailuaika 1 h, 25 p

Toiminnallinen tehtävä, jossa arvioidaan kilpailijan osaamista kuntouttavassa hoito- ja huolenpitotyössä. Asiakkaana on kotihoidon piirissä oleva aivohalvauksen saanut yksin kotona asuva henkilö.

Tehtävä 3.
Tehtävään käytettävä kilpailuaika 1h, 25 p

Videohavainnointitehtäviä vammaistyöhön ja työhyvinvointiin liittyen.

Tehtävä 4.
Tehtävään käytettävä kilpailuaika 1h, 25p

Suunnittele ja toteuta tilassa olevalle yleisölle (3 henkilöä) toiminnallinen 20 minuutin tuokio.

 

Pääasialliset arviointikriteerit

Kilpailutehtävät arvioidaan asteikolla 0-100p (4 x 25p). Lajien kilpailutehtävät perustuvat ammatillisen perustutkinnon (vuoden 2015 tutkinnon perusteiden yhtenevien osien osalta) opetussuunnitelmaperusteisen koulutuksen ”kiitettävä 3” -tason vaatimuksiin. Ammattitaidon arviointi perustuu ammattiosaamisen näyttöjen arviointikriteereihin. Kilpailussa kiinnitetään huomiota seuraaviin tutkinnon osiin: kasvun tukeminen ja ohjaus, hoito ja huolenpito sekä kuntoutumisen tukeminen.

 

Kilpailussa käyttävät materiaalit, laitteet ja lajialue

Kilpailun järjestäjä varaa kilpailupaikalle kaikkiin tehtäviin tarvittavat välineet.

 

Kilpailija tuo tullessaan

Kilpailijalla tulee olla mukanaan nimineula ja työkengät. Lisäksi kilpailijoiden tulee kiinnittää huomiota yleiseen siisteyteen ja asianmukaiseen pukeutumiseen.

 

Tehtäväpankki

Voit harjoitella ennakkoon vanhoilla semifinaalitehtävillä, joita löydät Skills Finland ry:n tehtäväpankista.