Semifinaler

Anmälningstiden till Mästare2019 semifinalerna har avslutats. Det totala antalet anmälda är 1474.
Mästare2019 tävlingens semifinaler ordnas under vecka 5/2019 (28.1.-1.2.2019).

Inga fler anmälningar tas emot till semifinalen. Det är dock möjligt att ändra semifinalisters uppgifter ända fram tills semifinalerna. Den tävlandes följeslagare meddelar ändringarna per e-post Skills Finland rf:s ledningsassistent Emmi-Maria Husu (emmi-maria.husu@skillsfinland.fi ) och till den ifrågavarande grenens semifinalkoordinator och den arrangerande semifinalortens ansvarsperson.

 

GREN

SEMIFINALKOORDINATOR

ANTAL TÄVLANDE / LÄROANSTALT

TIDPUNKT

TÄVLINGSPLATS

101
Fordonsmekanik
Erkki Pekkanen, Gradia
erkki.pekkanen@gradia.fi
040 341 4323
Ingen begränsning Ons
30.1.2019
Jämsä (Gradia), Savonlinna (Samiedu), Perttula (Keuda), Kemi (Lappia)
102
Bilskadereparation
Matti Rämö
matti.ramo@omnia.fi
050 389 4108
Ingen begränsning Tor
31.1.2019 
Espoo (Omnia)
103
Billackering
Harri Käpylä
harri.kapyla@osao.fi
040 487 0784
Ingen begränsning Ons 6.2. –
Tor 7.2.2019
Haukipudas (OSAO)
104
Transportlogistik
Tuomas Syvänen, Gradia
tuomas.syvanen@gradia.fi
040 341 5719
2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten 28.1. –
29.1.2019 och
31.1. –
1.2.2019
Jyväskylä (Gradia), Turku (TAI)
105
Användning av skogsmaskin
Timo Punttila, Gradia
timo.punttila@gradia.fi
040 341 4435
3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019 
Jämsä (Gradia), Mikkeli (Esedu), Ähtäri (Sedu), optio Taivalkoski (OSAO)
201
CAD-planering
Timo Heikkilä, Tredu
timo.heikkila@tampere.fi
040 801 2640
Ingen begränsning Ons
6.2.2019
Tampere (Tredu)
202
Tryckteknik
Jukka Tuokko, Turun ammatti-instituutti
jukka.tuokko@turku.fi
044 907 3983
Ingen begränsning Tis 29.1. –
Tor 31.1.2019
Turku (Turun ammatti-instituutti)
203
Planering av trycksaker
Vesa Iltola, Gradia
vesa.iltola@gradia.fi
040 341 5671
Ingen begränsning Ons
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia)
204
Databehandling
Ari Lähetkangas,
Keski-Pohjanmaan ammattiopisto
ari.lahetkangas@kpedu.fi
050 353 1319
Ingen begränsning Tor
31.1.2019 
Kokkola (Kpedu), optio Tampere (Tredu)
205
Datorer och nätverk
Marianna Virtanen, Turun ammatti-instituutti
marianna.virtanen@turku.fi
044 907 3141
7 tävlande / läroanstalt Tor
31.1.2019 
Turku (TAI)
206
Produktion av webbsidor
Tapio Kattainen,
Business College Helsinki Oy
tapio.kattainen@bc.fi
050 355 1706
Ingen begränsning Tue
29.1.2019
Helsinki (Business College), Oulainen (JEDU)
208
Spelbranschen
Olli-Matti Rautiainen, Riveria
olli.rautiainen@riveria.fi
050 438 0662
20 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019 
Helsinki (Stadin ammattiopisto), Oulu (OSAO)
301
Kundbetjäning och försäljning
Jaana Eirtovaara, Gradia
jaana.eirtovaara@gradia.fi
040 341 5812
3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia), Helsinki (Business College), Espoo (Omnia), Oulu (OSAO)
302
Frisering
Kirsi Jämsä, Koulutuskeskus JEDU
kirsi.jamsa@jedu.fi
040 142 8691 
Ingen begränsning Tis
29.1.2019
Nivala (JEDU)
303
Skönhetsvård
Kirsi Lahti, Gradia
kirsi.lahti@gradia.fi
040 341 5215
Ingen begränsning Ons
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia)
304
Floristik
Outi Honkanen, Gradia
outi.honkanen@gradia.fi
040 341 4333
Ingen begränsning Ons
30.1.2019 
Jämsä (Gradia)
305
Närvårdare
Kari Nieminen
kari.nieminen@gradia.fi
040 341 5337
Ingen begränsning Ons
30.1.2019
Ylivieska (JEDU), Helsinki (Prakticum), Savonlinna (Samiedu), Turku (TAI) 
306
Rengöringsservice
Kirsi Rutajärvi, Gradia
kirsi.rutajarvi@gradia.fi
040 341 5040 
Ingen begränsning Ons
30.1.2019 
Jyväskylä (Gradia)
307
Klädsömnad
Heli Mäkinen, Gradia
heli.makinen@gradia.fi
040 341 5566
Ingen begränsning Tis
29.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Helsinki (Stadin ammattiopisto)
308
Visuellt försäljningsarbete
Satu Uronen, Mercuria
satu.uronen@mercuria.fi
040 120 7107
Tarja Vainionpää, Sakky
tarja.vainionpaa@sakky.fi
044 785 8047
2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019,
Tis 5.2.2019
Vantaa (Mercuria),
Varkaus (Sakky)
309
Hästskötsel
Meija Lahtinen , Koulutuskeskus Salpaus
meija.lahtinen@salpaus.fi
044 708 1743
Högst 4 tävlande / läroanstalt Tis
29.1.2019
Lahtis (Salpaus)
310
Företagsamhet
Pia Kotro, Gradia Jyväskylä
pia.kotro@gradia.fi
040 341 5807
Ingen begränsning Ons
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Vantaa (Mercuria), Helsinki (Perho), Helsinki (Prakticum), Vaao (Valkeakoski), Oulu (Osao), Iisalmi (Ysao), Helsinki (Business College)
311
Djurskötare
Sari Turvanen, POKE
sari.turvanen@poke.fi
040 160 1477
3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019
Linnantaus (KAO), Saarentaus (Keuda)
312
Turism
Leena Korpi, Koulutuskeskus Sedu
leena.korpi@sedu.fi
040 868 2054
Ingen begränsning Ons
30.1.2019
Helsinki (Stadin ammattiopisto), Rovaniemi (Lapin ammattiopisto), optio Lapua (Sedu)
313
Ekonomiförvaltning
Timo Virenius, Gradia
timo.virenius@gradia.fi
040 341 5822
Ingen begränsning Ons
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Helsinki (Business College)
314
Säkerhetsbransche
Markus Jussila, Riveria
markus.jussila@riveria.fi
050 577 7816
Ingen begränsning Tis
29.1.2019
Heinola (Salpaus)
401
Möbelsnickare
Jouni Aho, Gradia
jouni.mikael.aho@gradia.fi
040 341 5553
3 tävlande / utbildningsanordnare Tor
31.1.2019
Tampere (Tredu), Toivala (Ingman), Espoo (Omnia), Kalajoki (JEDU), optio Jyväskylä (Gradia)
402
Ventilationsinstallation
Jarmo Lieto, Gradia
jarmo.lieto@gradia.fi
040 341 5549
3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Tis 29.1. –
Ons 30.1.2019
Jyväskylä (Gradia)
404
Målning och tapetsering
Jyrki Maunonen, Gradia
jyrki.maunonen@gradia.fi
040 341 5517
2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Turku (TAI)
405
Rörläggning
Tapio Montonen, Gradia
tapio.montonen@gradia.fi
040 341 5557
2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Tis 29.1. –
Tor 31.1.2019
Jyväskylä (Gradia), optio Kerava (Keuda)
406
Elinstallation
Vesa Hirvenlahti, Gradia
vesa.hirvenlahti@gradia.fi
040 341 4472
3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons 30.1. –
Tor 31.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Järvenpää (Keuda), Iisalmi (Ysao), Tornio (Lappia)
407
Husbyggnad, timmermansarbete
Ismo Postareff, Gradia
ismo.postareff@gradia.fi
040 341 5577
1 tävlande / startande grupp / verksamhetsort inom läroanstalten Tis
29.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Riihimäki (Hyria Koulutus Oy)
408
Husbyggnad, murning och plattsättning
Pertti Kämäräinen, Gradia
pertti.kamarainen@gradia.fi
040 341 5581
Ingen begränsning Tor
31.1.2019
Jyväskylä (Gradia)
410
Anläggning av grönområde
Renne Sänisalmi, Maavihreä
renne@maavihrea.fi
040 509 7386
Ingen begränsning Tor
31.1.2019
Esbo (Omnia)
501
Konditor
Marjo Huuskonen, Gradia
marjo.huuskonen@gradia.fi
040 341 5027
Ingen begränsning Ons 30.1. –
Tor 31.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Torneå (Lappia)
502
Restaurangkock
Riitta Palho, Gradia
riitta.palho@gradia.fi
040 341 6006

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019
Vantaa (Varia), Savonlinna (Samiedu), Jyväskylä (Gradia), Oulainen (JEDU)
503
Cateringkock
Vesa Työppönen, Riveria
vesa.tyopponen@riveria.fi
050 551 3958
2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Tis 29.1. –
Ons 30.1.2019
Helsinki (Stadin ammattiopisto), Seinäjoki (Sedu)
504
Servitör
Riitta Tiainen, Gradia
riitta.tiainen@gradia.fi
040 341 5924
2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019
Jyväskylä (Gradia), Kuopio (Sakky), Helsinki (Stadin ammattiopisto)
601
Automationsteknik
Jarmo Kainumaa, Luksia
jarmo.kainumaa@luksia.fi
050 550 2211
5 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons 9.1. –
Tor 10.1.2019
 Lojo (Luksia)
602
Elektronik
Tommi Siren, Tredu
tommi.siren@tampere.fi
050 343 6744
Ingen begränsning Ons
30.1.2019
Tampere (Tredu)
603
CNC-maskinbearbetning
Pekka Suominen, Turun ammatti-instituutti
pekka.suominen@turku.fi
040 181 2704
Ingen begränsning Tis
29.1.2019
Semifinaler ordnas i semifinalisters egna läroanstalter.
605
Plåt och svetsning
Sami Hietala, Gradia
sami.hietala@gradia.fi
040 341 5610
4 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Tis
29.1.2019
Vasa (Varia), Oulu (OSAO), Jyväskylä (Gradia), Kuopio (Sakky), Lahtis (Salpaus)
607
Maskinmontering och underhåll
Tommi Backman, Salpaus
tommi.backman@salpaus.fi
044 708 1338
Ingen begränsning Tis 29.1. –
Ons 30.1.2019
Lahtis (Salpaus), Kuopio (Sakky)
MästarePLUS
P1
Rengörings- och fastighetsservicebranschen
Hannu Pahajoki, Ammattiopisto Spesia
hannu.pahajoki@spesia.fi
040 486 4136

3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Ons
30.1.2019
Jyväskylä (Spesia)
P2
Logistik
Nina Lindroos, Ammattiopisto Spesia
nina.lindroos@spesia.fi
044 765 1392
3 tävlande / utbildningsanordnare Mon 28.1. –
Tis 29.1.2019
Würth
Elektronik Oy
P3
Kundbetjäning och försäljning
Matti Karko,
Ammattiopisto Spesia
matti.karko@spesia.fi
044 765 1526
2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten Mon
28.1.2019
Järvenpää (Spesia), optio Helsinki (Live)